78147

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Tomáš Heřman (e-mailem) --- 3. 6. 2010
Re: Poznámka k včelařskému

Martine napsal si: Ještě bych doplnil, že jeden z hlavních motivů, proč
jsem zběhl od LBV, je
mimo zjednodušení právě ta "armáda" oddělků.


Zjednodusseni chapu, nechpu jak se zjednodussenim souvisi armada oddelku??
Podotykam ze se bavim o rojeni. Co mas za vcelu mimochodem?

Diky
T.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 44923


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Tomáš Heřman (e-mailem) --- 3. 6. 2010
Re: Poznámka k včelařskému

Promin, spise jsem mel napsat jak se zbehnutim od LBV souvisi ta armada
oddelku?
Snad mi trochu rozumis :-)
T.H.
2010/6/3 Tomáš Heřman <t.h.skalice/=/googlemail.com>

> Martine napsal si: Ještě bych doplnil, že jeden z hlavních motivů, proč
> jsem zběhl od LBV, je
>
> mimo zjednodušení právě ta "armáda" oddělků.
>
>
> Zjednodusseni chapu, nechpu jak se zjednodussenim souvisi armada oddelku??
> Podotykam ze se bavim o rojeni. Co mas za vcelu mimochodem?
>
> Diky
> T.H.
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 44924


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
M. Václavek (93.99.204.43) --- 3. 6. 2010
Re: Poznámka k včelařskému

Tomáš Heřman:
Promin, spise jsem mel napsat jak se zbehnutim od LBV souvisi ta armada
oddelku?
Snad mi trochu rozumis :-)
Zjednodusseni chapu, nechpu jak se zjednodussenim souvisi armada oddelku??
Podotykam ze se bavim o rojeni. Co mas za vcelu mimochodem?

___________________________________________________________

Četl jsi ten odkaz?

Trochu tu mystifikuji, protože to slovo "armáda" je zavádějící. Pardon. Nejde o počet oddělků ale o jejich sílu. Prostě letos jsem prožil revoluci a poprvé jsem tvořil oddělky s vědomím a záměrem (!), že oslabím včelstva natolik, že se to znatelně projeví na snížení (!) jejich výnosu. Na první pohled pošetilost, že?

Chce to úplně jiný přístup ke tvorbě oddělků (inspirací mi byl web Leoše Dvorského). Žádné „hračičkování“ s rámky alias „rámkaření“, žádné sáhlodloulé teorie o tom zda 1, 2, 3 nebo 4 rámky plodu jsou hodně nebo málo, zda to včelstva oslabí příliš či nepříliš, zda bude o anatomickou trubčici více, či méně, rámek medu navíc, či ne,... nic takového,... žádná včelnice utápějící se v závalech „superslabých“ oddělků, které se sotva dovedou zásobit, natožpak zaplnit medník, žádné přepážky, žádná dvojdna, trojdna, čtyřdna, a kdoví „kolikadna“, žádné jednorázové krámy (polystyrénové dvourámkové plemenáče na záložní matky mi doufám odpustíte). V chovu matek se běžně dělá spousty zbytečných složitostí. Dokonce to lze dělat ještě jednodušeji, než uvádí Leoš Dvorský (viz dotaz 32). Člověk se musí naplno odpoutat od nadbytečných zažitých standardů a praktikovat to, co jemu nejvíce pasuje, co mu přinese největší efektivitu, nikoliv hltat nepřeberné mnohačetné papouškování schematických chovatelských pouček. Neprovádím žádné pitvoření s chovnými včelstvy, neznám pravidlo 10 dnů, školkovací klícky atd. Opět další nadbytečné hraní vhodné sice pro komerční velkochovatele, nikoliv pro včelaře samozásobitele. Jediné co potřebuji je roják a provizorní chovný rámek. Udělám sádku na 3 dny (když se včelám poskytne krmítko s řídkým cukerným roztokem, nevidím v tom problém).V jedné dobře udělané sádce lze bez nastartovat i více jak 40 misek. Nastartované matečníky dám mezi plod do odebraných nástavků (žádné zapichovaní do plástů (!), stačí pouhé vsunutí mezi horní loučky) a oddělky jsou na světě. Věznění ve tmě a chladu (ve sklepě) nemusí být (pozor!... u sádky, rojů a smetenců naopak musí být!). Oddělky lze umístit třeba hned vedle produkčních včelstev, ale měli by se otevřít až po dvou dnech, a to k večeru. Při tomto postupu nezapomenout poskytnout vodu (jednoduše to jde např. očkovými krmítky... 2 l PET-láhev s knotem (kus nějaké nesyntetické tkaniny), kterým se ucpe hrdlo, které se strčí do očka). Tvorbu oddělků neoddaluji kvůli vyčkávání na vyzrání matečníků. Nemusím se párat s matečníky. Silné oddělky si bez problému z nabídnutých misek vychovají kvalitní matku sami. Nemusím se odtěžovat nouzovými matečníky. Nastartované 3denní chovné misky mají dostatečný náskok.

To je provozní rámec mého obratu v „chaotické kostce“.

Prostě ve výsledku jsem ušetřil tolik času a zejména nervů, že si zatím nemohu stěžovat. To co nevytočím z produkčních včelstev, vytočím z oddělků (koukal jsem, že přistavený medník už víčkují). Překonávám období rojové nálady jednorázovým zásahem s jistým účinkem (na rozdíl od stavebních rámků, které včely můžou, ale nemusí vystavět trubčinou a také můžou, ale nemusí zaklást). Získal jsem silné oddělky, které perfektně využijí druhou snůšku (ovšem, bude-li nějaká... u mě letos asi těžko, pokud nebude hezky). Tak si vytvářím zdroj vydatné posily pro jarní snůšku v následujícím roce (ona armáda… armáda dělnic). Prostě konečně včelařím naplno „integračně“, a to i bez „rámkaření“.

Rozhodnutí o tomto postupu padlo během hodiny po předčtení dotazu 23. Bylo to zhruba týden před plánovaným opožděným zahájením LBV. Stavební rámky mám dodnes připravené na půdě. Docela ironie, že? Upřímně řečeno, kdyby nebylo dotazu 23, možná dodnes patřím do klubu LBV. Paradoxní je, že dotaz 23 mi nepřipadá nějak moc světoborný (to spíše dotazy 28, 29 a zejména 30), ale ukázal mi něco, o čemž jsem kvůli zahleděnosti do LBV nikdy neuvažoval. Kamínek rozbil horu. Když jsem u té psychoanalýzy sebe samého, pro úplnost musím ještě dodat, že to vše proběhlo v mém „svatém týdnu“. Předmaturitní stres umí dělat divy. Možná kdyby nebylo toho stresu, tak bych asi nikdy takhle zbrkle ze dne na den naprosto celkově nepřekopal svoji metodiku včelaření. Nejvíc se divím, že jsem v tom zmatku neudělal nic, co by mě teď mrzelo.

Cesty osudu jsou nevyzpytatelné :-)

//\/\\//

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 44934


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Tomáš Heřman (e-mailem) --- 4. 6. 2010
Re: Poznámka k včelařskému

Diky Martine

ja to letos chtel zkusit s co nejmensim obirani vcel, asi jsem zvolil blby
rok :-)

Myslim ale, ze jsme se dostali k tomu klicovemu - stanoviste. Kolik dela
stanoviste procent vynosu??

Vcera jsem mluvil s kamosem, rika ze medu ma paradne, ze i oddelky jsou tak
plne, ze nemaji pomalu kam klast. Nechavam si zdat, ze pristi rok to prijde
:-) Nebo snad jeste letos? Uchvatna zalezitost videt opet slunce,
vychazejici :-) Hned to vypada vse lip, vcera jsem sekal na suseni i
kdyz si vsichni tukali na celo takze diky bohu ze to slunce vykouklo :-))

T.H.




> Četl jsi ten odkaz?
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 44937


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
M. Václavek (93.99.204.43) --- 4. 6. 2010
Re: Poznámka k včelařskému

Tomáš Heřman:
Myslim ale, ze jsme se dostali k tomu klicovemu - stanoviste. Kolik dela
stanoviste procent vynosu??
___________________________________________________________

Nebudu nic vyčíslovat (to podle mě nejde), ale kdybych měl faktory ovlivňující medný výnos seřadit, tak nepochybně na první místo bych dal stanoviště a počasí, na druhé místo včelařské metody (včelař), na třetí místo matka (genetický vliv) a až na poslední místo úl.

Jinak minule jsem ti zapomněl odpovědět na otázku, jakou mám včelu.
Opověď: včelu medonosnou :-)… Pořádně ani nevím, co to má teď za původ. Hlavní pro mě je, aby to byly včely, které mě nevyženou z včelnice, když se v nich hrabu. Vigorky už bohužel nemám. Vloni se mi nepodařilo ji sehnat, respektive podařilo, ale přišel jsem o ni, když jsem ji špatně přidal do včelstva (psal jsem o tom vloni... ta matka, která po přijetí začala klást hrboplod a potom zmizela).

Sháním oplozenou matku Vigor. Máte někdo ještě volnou kapacitu? Děkuji.
email: klub.rv/=/seznam.cz

M. V.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 44946


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Bronislav Gruna (89.235.18.247) --- 4. 6. 2010
Re: Poznámka k včelařskému

V principu jde o metodu dělení včelstev. Je to radikální a účinné protirojové opatření, účelné u včelařů, kteří zimují velmi silná včelstva nebo mají stanoviště s extrémně rychlým jarním rozvojem (např. Gusta Pazderka). Za těchto podmínek nemusí stačit mírná protirojová opatření (odběr několika rámků plodu, stavba trubčích plástů, velkorysé rozšířovánísměrem vzhůru, chov nerojivých včel atd.). Dělení včelstev se provádí před nástupem rojové nálady a je zvláště výhodné na stanovištích s pozdější snůškou v červnu a v červenci. Pokud máte "normální" tj. spíše slabší včelstva a jen jedinou jarní snůšku, můžete zůstat bez medu. Pozor na rojení takto silných oddělků. Pokud se dělení provede pozdě, může se oddělek vyrojit s první vylíhlou matkou.
Každý si musí najít svoji cestu. Já osobně pteferuji výběr včel s menším sklonem k rojení.
Broněk Gruna

M.Václavek: To co nevytočím z produkčních včelstev, vytočím z oddělků (koukal jsem, že přistavený medník už víčkují). Překonávám období rojové nálady jednorázovým zásahem s jistým účinkem (na rozdíl od stavebních rámků, které včely můžou, ale nemusí vystavět trubčinou a také můžou, ale nemusí zaklást). Získal jsem silné oddělky, které perfektně využijí druhou snůšku (ovšem, bude-li nějaká... u mě letos asi těžko, pokud nebude hezky). Tak si vytvářím zdroj vydatné posily pro jarní snůšku v následujícím roce (ona armáda… armáda dělnic). Prostě konečně včelařím naplno „integračně“, a to i bez „rámkaření“.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 44942


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Franti?ek Hazdra (e-mailem) --- 4. 6. 2010
Re: Poznámka k včelařskému

Metoda dělení včelstev byla kdysi popsána snad v časopise Včelařství jako
provozní metoda, kterou používají včelaři na jihu USA v povodí řeky
Missisipi. Včelař přijede na stanoviště s při-pravenými matečníky, rozdělí
včelstvo na dvě poloviny a do každé dá jeden matečník. Z jednoho včelstva
udělal dvě. Takže za den toho zvládne hodně. Jinde zase zebrují, my to pro
změnu zkoušíme s trubci atd. Holt si musí každý vybrat metodu ošetřování
včelstev která mu vyhovuje a má ji ověřenou. Dá se i experimentovat a
hledat.
Haf
----- Original Message -----
From: "M. Václavek" <e-mail/=/nezadan>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Thursday, June 03, 2010 11:06 PM
Subject: Re: Poznámka k včelařskému


> Tomáš Heřman:
> Promin, spise jsem mel napsat jak se zbehnutim od LBV souvisi ta armada
> oddelku?
> Snad mi trochu rozumis :-)
> Zjednodusseni chapu, nechpu jak se zjednodussenim souvisi armada oddelku??
> Podotykam ze se bavim o rojeni. Co mas za vcelu mimochodem?
>
> ___________________________________________________________
>
> Četl jsi ten odkaz?
>
> Trochu tu mystifikuji, protože to slovo "armáda" je zavádějící. Pardon.
> Nejde o počet oddělků ale o jejich sílu. Prostě letos jsem prožil revoluci
> a poprvé jsem tvořil oddělky s vědomím a záměrem (!), že oslabím včelstva
> natolik, že se to znatelně projeví na snížení (!) jejich výnosu. Na první
> pohled pošetilost, že?
>
> Chce to úplně jiný přístup ke tvorbě oddělků (inspirací mi byl web Leoše
> Dvorského). Žádné „hračičkování“ s rámky alias „rámkaření“, žádné
> sáhlodloulé teorie o tom zda 1, 2, 3 nebo 4 rámky plodu jsou hodně nebo
> málo, zda to včelstva oslabí příliš či nepříliš, zda bude o anatomickou
> trubčici více, či méně, rámek medu navíc, či ne,... nic takového,... žádná
> včelnice utápějící se v závalech „superslabých“ oddělků, které se sotva
> dovedou zásobit, natožpak zaplnit medník, žádné přepážky, žádná dvojdna,
> trojdna, čtyřdna, a kdoví „kolikadna“, žádné jednorázové krámy
> (polystyrénové dvourámkové plemenáče na záložní matky mi doufám
> odpustíte).
> V chovu matek se běžně dělá spousty zbytečných složitostí. Dokonce to lze
> dělat ještě jednodušeji, než uvádí Leoš Dvorský (viz dotaz 32). Člověk se
> musí naplno odpoutat od nadbytečných zažitých standardů a praktikovat to,
> co jemu nejvíce pasuje, co mu přinese největší efektivitu, nikoliv hltat
> nepřeberné mnohačetné papouškování schematických chovatelských pouček.
> Neprovádím žádné pitvoření s chovnými včelstvy, neznám pravidlo 10 dnů,
> školkovací klícky atd. Opět další nadbytečné hraní vhodné sice pro
> komerční
> velkochovatele, nikoliv pro včelaře samozásobitele. Jediné co potřebuji je
> roják a provizorní chovný rámek. Udělám sádku na 3 dny (když se včelám
> poskytne krmítko s řídkým cukerným roztokem, nevidím v tom problém).V
> jedné
> dobře udělané sádce lze bez nastartovat i více jak 40 misek. Nastartované
> matečníky dám mezi plod do odebraných nástavků (žádné zapichovaní do
> plástů
> (!), stačí pouhé vsunutí mezi horní loučky) a oddělky jsou na světě.
> Věznění ve tmě a chladu (ve sklepě) nemusí být (pozor!... u sádky, rojů a
> smetenců naopak musí být!). Oddělky lze umístit třeba hned vedle
> produkčních včelstev, ale měli by se otevřít až po dvou dnech, a to k
> večeru. Při tomto postupu nezapomenout poskytnout vodu (jednoduše to jde
> např. očkovými krmítky... 2 l PET-láhev s knotem (kus nějaké nesyntetické
> tkaniny), kterým se ucpe hrdlo, které se strčí do očka). Tvorbu oddělků
> neoddaluji kvůli vyčkávání na vyzrání matečníků. Nemusím se párat s
> matečníky. Silné oddělky si bez problému z nabídnutých misek vychovají
> kvalitní matku sami. Nemusím se odtěžovat nouzovými matečníky.
> Nastartované
> 3denní chovné misky mají dostatečný náskok.
>
> To je provozní rámec mého obratu v „chaotické kostce“.
>
> Prostě ve výsledku jsem ušetřil tolik času a zejména nervů, že si zatím
> nemohu stěžovat. To co nevytočím z produkčních včelstev, vytočím z oddělků
> (koukal jsem, že přistavený medník už víčkují). Překonávám období rojové
> nálady jednorázovým zásahem s jistým účinkem (na rozdíl od stavebních
> rámků, které včely můžou, ale nemusí vystavět trubčinou a také můžou, ale
> nemusí zaklást). Získal jsem silné oddělky, které perfektně využijí druhou
> snůšku (ovšem, bude-li nějaká... u mě letos asi těžko, pokud nebude
> hezky).
> Tak si vytvářím zdroj vydatné posily pro jarní snůšku v následujícím roce
> (ona armáda… armáda dělnic). Prostě konečně včelařím naplno „integračně“,
> a
> to i bez „rámkaření“.
>
> Rozhodnutí o tomto postupu padlo během hodiny po předčtení dotazu 23. Bylo
> to zhruba týden před plánovaným opožděným zahájením LBV. Stavební rámky
> mám
> dodnes připravené na půdě. Docela ironie, že? Upřímně řečeno, kdyby nebylo
> dotazu 23, možná dodnes patřím do klubu LBV. Paradoxní je, že dotaz 23 mi
> nepřipadá nějak moc světoborný (to spíše dotazy 28, 29 a zejména 30), ale
> ukázal mi něco, o čemž jsem kvůli zahleděnosti do LBV nikdy neuvažoval.
> Kamínek rozbil horu. Když jsem u té psychoanalýzy sebe samého, pro úplnost
> musím ještě dodat, že to vše proběhlo v mém „svatém týdnu“. Předmaturitní
> stres umí dělat divy. Možná kdyby nebylo toho stresu, tak bych asi nikdy
> takhle zbrkle ze dne na den naprosto celkově nepřekopal svoji metodiku
> včelaření. Nejvíc se divím, že jsem v tom zmatku neudělal nic, co by mě
> teď
> mrzelo.
>
> Cesty osudu jsou nevyzpytatelné :-)
>
> //\/\\//
>
>
> __________ Informace od ESET Smart Security, verze databaze 5170
> (20100603) __________
>
> Tuto zpravu proveril ESET Smart Security.
>
> http://www.eset.cz
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 44960


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu